Европейската автомобилна индустрия през 2025 г.: Предизвикателства и инвестиционни възможности

Европейската автомобилна индустрия се подготвя за бурна 2025 г., оформена от регулаторен натиск, глобална конкуренция и променяща се пазарна динамика. И все пак, въпреки предизвикателствата, секторът предлага и привлекателни възможности за инвеститорите, търсещи дългосрочен растеж.

Предизвикателства: Предстои дълъг път

По-строги цели за емисии

Целите на Европейския съюз за намаляване на емисиите на въглероден диоксид за пътнически превозни средства са сред най-сериозните препятствия. До 2025 г. производителите на автомобили трябва да постигнат целта от 93,6 грама въглероден диоксид на километър, което е 15% намаление от нивата от 2021 г. Неспазването може да доведе до глоби на обща стойност 13 милиарда евро, като Volkswagen AG и Porsche AG са определени като компаниите, изложени на най-голям риск според Пал Скирта, анализатор в B Metzler Seel Sohn & Co AG.

Бъдещите цели са още по-сериозни: до 2030 г. емисиите трябва да бъдат намалени до 49,5 грама на километър. Автомобилните производители са изправени не само пред финансови санкции, но и пред предизвикателството да променят производството, за да се приведат в съответствие с тези агресивни цели.

Преходът към електрическите превозни средства

Преминаването към електрически превозни средства (EV) остава основа за постигане на регулаторните цели. Продажбите на електромобили в Западна Европа са паднали до 1,9 милиона единици през 2024 г., което представлява 16,6% от пазара според Schmidt Automotive Research. Докато през 2025 г. се предвижда продажбите да се покачат до 2,7 милиона единици (22,2% от пазара), постигането на целта на ЕС от 80% продажби на EV до 2030 г. ще изисква монументална промяна.

Големите отстъпки, намаляването на държавните субсидии и високите разходи за електрификация натежаха върху маржовете на печалбата. „Размерът на наличните средства за стимулиране на търсенето ще бъде под сериозен натиск, когато производителите имат много ограничени ресурси“, каза Майк Хоус, главен изпълнителен директор на Асоциацията на производителите и търговците на автомобили (SMMT).

Геополитически и икономически рискове

Решението на Европейската комисия да наложи мита върху вноса на китайски електромобили засили напрежението, докато се задава потенциално отмъщение от Китай, ключов пазар за германски автомобилни производители като BMW, Mercedes-Benz и Audi. Всички тарифи, наложени от Китай, биха могли да подкопаят конкурентното предимство, което тези производители имат в момента чрез данъчни облекчения и дейност с по-ниски разходи в региона.

Инфлацията и високите лихвени проценти допълнително намаляват маржовете на печалбата, оставяйки автомобилните производители с ограничени средства за инвестиране в изследвания, разработки и иновативни предложения, за да се конкурират с китайските EV модели.

Възможности: Проблясък за инвеститорите

Атрактивни оценки

Текущата оценка на сектора предлага значителен потенциал за повишаване. Индексът Stoxx 600 Autos and Parts Index се търгува с отстъпка от над 50% в сравнение с по-широкия индекс Stoxx 600. Например, Volkswagen AG има форуърд съотношение цена/печалба по-малко от четири пъти очакваните печалби за 2025 г.

„Силното представяне през декември изглежда подхранвано от надеждата, че оценките най-накрая са достатъчно ниски, новите тарифи са включени в сметката и на тази база автомобилните акции все още изглеждат евтини“, отбеляза анализаторът на Stifel Financial Corp. Даниел Шварц.

Обрат и импулс

Няколко акции от индустрията изглеждат обещаващи:

Stellantis NV: След трудна година, автомобилният производител получи тласък от отстраняването на своя главен изпълнителен директор, Карлос Таварес, сигнализирайки за потенциален обрат в производствените обеми. Анализаторите на Bank of America са оптимисти за неговите перспективи.

BMW AG: Въпреки предизвикателствата, включително изтеглянето на автомобили за ремонт и високи разходи за енергия, BMW получи повишение на рейтинга от Jefferies заради силната си позиция по отношение на постигането на целевите емисии и растежа в Китай.

Volkswagen AG: В края на 2024 г. Пиер-Оливие Есиг от AIR Capital определи възходяща целева цена от 180 евро, подчертавайки устойчивостта на марката. „Volkswagen е фантастична история за следващата година“, каза той. „Смешното е, че всички мразят Volkswagen, но много хора харесват колите. Точно когато трябва да го купите.”

Разширяване на пазара на електромобили

Прогнозираният ръст от 40% в продажбите на електромобили за 2025 г. представлява значителна възможност. Производителите на автомобили, които могат да управляват разходите за постигането на въглеродните цели, като същевременно предлагат привлекателни EV модели, могат да завладеят значителен пазарен дял, особено с ускоряването на глобалното търсене.

Пазарни цикли

Инвеститорите, запознати с цикличния характер на автомобилната индустрия, виждат потенциал за възстановяване. „Индустрията е свикнала с цикли“, каза Фабио Хоелшер от MM Warburg & Co. „Вероятно в началото на 2025 г. бих очаквал известно облекчение.“

Прогноза за 2025 г.

Европейската автомобилна индустрия е изправена пред година на трансформация. Със затягането на регулациите, променящата се пазарна динамика и геополитическото напрежение производителите на автомобили трябва да се ориентират в сложен пейзаж. И все пак за инвеститорите ниските оценки на сектора и признаците на устойчивост представляват убедителни възможности.

Както отбеляза анализаторът на Morningstar Рела Съскин, „вероятно ще бъде битка за пазарен дял с ограничен пазарен растеж.“ Въпреки това, дългосрочният потенциал за възстановяване и растеж остава, което прави 2025 ключова година за сектора и заинтересованите страни.

 

Материалите имат само информативен характер и не трябва да се приемат като препоръка за инвестиране във финансови инструменти. “Делтасток” АД не носи отговорност за неточности или пропуски в информацията и инвестиционни решения, взети на база на нея, както и за резултатите от тези решения, включително, но не само, загуби и нереализирани печалби, които могат да възникнат. Във всеки момент информация може да бъде променена без предварително уведомление.

56% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик.

 

Posted in Пазарен обзор and tagged , , , , , , , , , .

Вашият коментар