Как ще навредят тарифите на Тръмп на европейските компании?

Началото на втория мандат на Доналд Тръмп беше белязано от агресивна търговска политика, като новите заплахи за тарифи и тяхното прилагане вече разклащат глобалните пазари. Администрацията обяви тарифи от 25% върху стоки от Канада и Мексико и 10% върху вноса на енергия. Въпреки че тези мита бяха отложени до началото на следващия месец, нараства безпокойството, че Тръмп сега ще насочи вниманието си към Европа.

Миналия четвъртък американската администрация представи така наречения „Справедлив и реципрочен“ търговски план, насочен към справяне с възприеманите като нечестни търговски практики на Европа, Япония и Южна Корея. Най-уязвимите европейски сектори включват автомобилостроенето, фармацевтиката и алкохолните напитки, тъй като 12 от 20-те най-изнасяни европейски продукти за САЩ принадлежат към тези категории.

Колко уязвим е европейският фармацевтичен сектор?

Европейските фармацевтични компании отдавна разчитат на американския пазар, което ги прави силно податливи на нови тарифи. Основен пример е датската Novo Nordisk, водещ производител на медикаменти за диабет.

През 2024 г. САЩ са отговорни за 58% от приходите на Novo Nordisk. Потенциалното налагане на мита може значително да намали нейната рентабилност, което се отрази в цената на акциите ѝ, които се сринаха с 35% след преизбирането на Тръмп. Това е особено забележително, като се има предвид, че през 2023 г. Novo Nordisk за кратко стана най-голямата компания в Европа, достигайки пазарна капитализация от 600 милиарда долара.

Ще пострадат ли европейските автомобилни производители в търговска война?

Европейските автомобилопроизводители вече се сблъскват с множество предизвикателства, включително прекомерна зависимост от китайския пазар, недостиг на иновации и намаляваща конкурентоспособност. Новите американски тарифи могат да задълбочат тези проблеми, като се очаква митата върху вноса на европейски автомобили да бъдат най-малко 10%, което отговаря на настоящите тарифи на ЕС върху американските автомобили.

Тези мерки вероятно ще доведат до спад в продажбите поради по-високите потребителски цени и намаленото доверие на инвеститорите. Ключов момент в този търговски спор може да настъпи в началото на април, когато Европейският съюз ще трябва да реши дали да предприеме ответни мерки или да приеме по-проактивна стратегия – като например намаляване на митата върху американските автомобили до 2,5% – за да намали напрежението.

Бъдещето на автомобилното производство в Мексико и Канада

Около 90% от износа на автомобили от Мексико и Канада е предназначен за САЩ, което прави тези страни изключително уязвими към продължителни търговски битки. Въпреки че има голяма вероятност САЩ да наложат агресивни тарифи, само за да ги отменят по-късно, автомобилопроизводителите по-скоро ще възприемат отбранителни стратегии, вместо напълно да изоставят производството в тези държави.

Като се има предвид, че президентският мандат в САЩ трае само четири години, много автомобилни производители може да изберат да поемат краткосрочните разходи, като прехвърлят разходите върху потребителите, вместо да правят драстични промени в производството.

Мексиканските операции на Volkswagen в риск

Заводът на Volkswagen в Пуебла, Мексико, най-голямото предприятие на компанията в Северна Америка, произведе близо 350 000 автомобила през 2023 г., включително моделите Jetta, Tiguan и Taos – всички предназначени основно за износ в САЩ. Освен това Volkswagen инвестира до 7 милиарда канадски долара (4,9 милиарда щатски долара) в нова гигафабрика за батерии в Онтарио, Канада, като производството се очаква да започне през 2027 г. – съвпадайки с потенциалния край на мандата на Тръмп.

Бизнес в ерата на протекционизма: как могат да се адаптират европейските компании?

Европейските компании, изправени пред заплахата от мита, имат няколко стратегически възможности:

  • Изместване на производството в САЩ – Това би смекчило ефекта от тарифите, но не е бързо решение, тъй като създаването на нови заводи отнема години.
  • Придобиване или партньорство с американски компании – Това е по-практична краткосрочна стратегия. Например, Volkswagen наскоро обяви инвестиция от 5 милиарда евро в партньорство с американския производител на електромобили Rivian, основно за разработка на софтуер.

Любопитно е, че тази инвестиция дойде точно когато Ford и General Motors обявиха съкращения на инвестициите в електромобили поради намаляващото търсене. Това подчертава значението на стратегическите решения в нестабилна търговска среда.

Скритите разходи

Освен външните търговски бариери, европейските компании се борят и с вътрешни регулаторни пречки. Според Международния валутен фонд (МВФ) вътрешните бариери в ЕС са равностойни на приблизително 45% тарифен товар върху производството и изумителните 110% върху услугите. Това показва, че икономическите предизвикателства на Европа не са само резултат от протекционистичните политики на САЩ, а и от вътрешни неефективности, които пречат на конкурентоспособността.

Случаят с Diageo

Diageo, един от най-големите производители на алкохолни напитки в света, също усеща ефектите от търговската несигурност. Компанията, най-известна с марката уиски Johnnie Walker, наскоро оттегли прогнозите си за ръст на продажбите през 2025 г. (първоначално предвиден между 5-7%) поради опасения от предстоящи тарифи.

Доверието на инвеститорите в сектора е намаляло, което се отрази в акциите на Diageo, които са спаднали с 14% през последния месец. Това предполага, че несигурността около търговските политики ще продължи да бъде източник на пазарна волатилност през цялата година.

Ще намалеят ли печалбите на S&P 500?

Goldman Sachs изчислява, че предложените тарифи могат да доведат до спад на печалбите на S&P 500 с 2-3%. Освен това, непредвидимият стил на управление на Тръмп създава допълнителна несигурност. Неговата склонност да предизвиква кризи и след това бързо да ги разрешава означава, че текущите прогнози могат да се променят по всяко време.

Тарифните политики на Тръмп представляват ясни рискове за европейските индустрии. Автомобилният, фармацевтичният и алкохолният сектори са сред най-уязвимите, с потенциални спадове в приходите, инвестициите и пазарната оценка.

За да намалят рисковете, европейските компании трябва да прилагат гъвкави стратегии, включително партньорства, адаптиране на веригите за доставки и активна ангажираност с търговските политици. С оглед на очакваната икономическа волатилност, адаптивността ще бъде ключова за запазването на рентабилността в тази нова ера на протекционизъм.

Материалите имат само информативен характер и не трябва да се приемат като препоръка за инвестиране във финансови инструменти. “Делтасток” АД не носи отговорност за неточности или пропуски в информацията и инвестиционни решения, взети на база на нея, както и за резултатите от тези решения, включително, но не само, загуби и нереализирани печалби, които могат да възникнат. Във всеки момент информация може да бъде променена без предварително уведомление.

56% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик.

Posted in Пазарен обзор and tagged , , , , , , , , .

Вашият коментар