Квантовите изчисления: Водещи играчи и пазарни тенденции

Квантовите изчисления, които някога бяха теоретична концепция, ограничена до академичните среди, бързо се превръщат в търговска реалност. Големи технологични компании, стартъпи и правителства инвестират сериозно в тази трансформираща технология. С обещанието си да решава сложни проблеми експоненциално по-бързо от класическите компютри, квантовите изчисления имат потенциала да революционизират индустрии като фармацевтиката, финансите, логистиката и изкуствения интелект. Тази статия разглежда водещите компании в квантовите изчисления, техните иновации и пазарните тенденции.

Водещи играчи в индустрията на квантовите изчисления

IBM Quantum

IBM се позиционира като лидер в квантовите изчисления. Чрез IBM Quantum Experience компанията предлага облачен достъп до квантови системи, позволявайки на изследователи и разработчици да експериментират с квантови алгоритми. Плановете ѝ включват разработване на 1000-кюбитов (квантов бит – фундаменталната мерна единица за квантова информация в квантов компютър) квантов процесор до 2026 г. IBM Quantum Network включва над 200 организации от академичните среди и индустрията, които си сътрудничат за развитието на технологията.

Google Quantum AI

Google постигна значителен пробив през 2019 г., когато обяви „квантово превъзходство“ със своя процесор Sycamore, който реши проблем за 200 секунди, докато на класически суперкомпютър би отнело 10 000 години. Компанията се фокусира върху разработката на хардуер и приложения в областта на изкуствения интелект и материалознанието.

IonQ

IonQ е лидер в квантовите изчисления на базата на уловени йони – уникален подход, при който отделни йони се използват като кюбити. Като публично търгувана компания, IonQ има партньорства с Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure и Google Cloud, осигурявайки широк достъп до своите квантови процесори.

Quantum Computing Inc. (QCI)

Quantum Computing Inc. (QCI) се фокусира върху предоставянето на „квантово-готови“ решения, които улесняват приемането на квантовите изчисления в предприятията. Нейната платформа Qatalyst позволява на организациите да решават сложни задачи по оптимизация без необходимост от задълбочени квантови познания. Подходът на компанията подчертава лесната употреба, изграждайки мост между класическите и квантовите изчисления за ускоряване на реалните приложения в сектори като финанси, логистика и киберсигурност.

Rigetti Computing

Rigetti се специализира в свръхпроводникови квантови процесори и предлага хибридна платформа за квантово-класически изчисления. Облачните услуги на компанията са интегрирани с водещи платформи, което ги прави достъпни за предприятия и изследователи.

D-Wave Systems

D-Wave твърди, че е първата компания в света, която продава компютри, използващи квантови ефекти в своята работа. Индустрии като логистиката и управлението на веригите за доставки използват решенията на D-Wave за реални приложения.

Honeywell Quantum Solutions (сега Quantinuum)

Квантовото подразделение на Honeywell, сега известно като Quantinuum след сливането си с Cambridge Quantum, се фокусира върху интеграцията на софтуерни и хардуерни решения. Неговата технология с уловени йони осигурява кюбити с висока точност, подходящи за корпоративни приложения.

PsiQuantum

PsiQuantum разработва фотонни квантови изчисления, използвайки фотони като кюбити. С подкрепата на значително венчърно финансиране, компанията се стреми да създаде квантов компютър с един милион кюбити за решаване на проблеми в здравеопазването, климатичното моделиране и криптографията.

Пазарни тенденции и данни

Глобалният пазар на квантовите изчисления се очаква да нарасне от 470 милиона долара през 2021 г. до над 4,7 милиарда долара до 2029 г., с годишен ръст (CAGR) от 35%. Основните фактори, които движат този растеж, включват напредъка в хардуера, увеличените инвестиции от правителствата и частния сектор, както и нарастващите приложения в индустрии като фармацевтиката и логистиката.

Северна Америка води в квантовия пазар, благодарение на силните научни инициативи и инвестиции от компании като IBM, Google и D-Wave. Европа и Азиатско-тихоокеанският регион наваксват, като страни като Китай и Германия правят значителни инвестиции.

Стартъпите в квантовото пространство са привлекли милиарди долари финансиране. PsiQuantum например осигури над 500 милиона долара в последния си инвестиционен кръг. Притокът на капитал подчертава високия залог и доверието в бъдещето на квантовата технология.

Предстоящи предизвикателства

Въпреки огромния интерес, квантовите изчисления са изправени пред сериозни предизвикателства. Те включват стабилността на кюбитите (декохерентност), корекцията на грешки и инженерните трудности при мащабирането на квантови системи. Освен това, липсата на квалифицирана работна сила и стандартни квантови програмни езици затруднява по-широкото им възприемане.

Въпреки тези препятствия, квантовите изчисления вече не са само теория. Компаниите по целия свят се надпреварват да отключат техния потенциал, използвайки различни подходи и технологии, които оформят индустрията. Въпреки че секторът все още е в ранните си етапи, темпът на развитие и инвестиции показва, че квантовите изчисления ще имат трансформиращо въздействие върху множество индустрии. С напредъка в технологията, квантовите изчисления са на път да се превърнат в крайъгълен камък на следващата технологична революция.

 

Материалите имат само информативен характер и не трябва да се приемат като препоръка за инвестиране във финансови инструменти. “Делтасток” АД не носи отговорност за неточности или пропуски в информацията и инвестиционни решения, взети на база на нея, както и за резултатите от тези решения, включително, но не само, загуби и нереализирани печалби, които могат да възникнат. Във всеки момент информация може да бъде променена без предварително уведомление.

56% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик.

Posted in Пазарен обзор and tagged , , , , , , , , , , , .

Вашият коментар