Призракът на митата: Как търговската политика на Тръмп може да тормози американската икономика

Неотдавнашното въвеждане на мита от администрацията на Тръмп върху вноса от Канада, Мексико и Китай отново породи опасения за потенциалното икономическо въздействие на подобни търговски политики.

Тези мита, които включват 25% върху стоки от Канада и Мексико и 20% мито върху вноса от Китай, ще доведат до повишаване на цените на почти всичко. Някои анализатори изчисляват, че те могат да струват на американската икономика 109,23 милиарда долара и ще създадат значителни предизвикателства за различни сектори на американската икономика.

Вече обявените ответни мерки от страна на Китай и Канада ще нанесат допълнителни щети върху американската икономика.

Най-засегнати сектори

Автомобилен сектор

Компании като General Motors, Ford, Tesla и Stellantis ще бъдат силно засегнати поради зависимостта им от вносни части и производствени операции в Мексико и Канада. Някои компоненти преминават през няколко етапа на сглобяване в Мексико или Канада и прекосяват границите няколко пъти, преди да бъдат инсталирани в автомобила. Тези мита могат да доведат до значителни финансови загуби за компаниите.

  • General Motors – Според анализатори от JP Morgan, митата могат да струват на компанията 14 милиарда долара, или почти целия ѝ прогнозиран оперативен резултат (EBIT). GM произвежда 36% от своите автомобили в Мексико или Канада.
  • Ford – Изправена е пред сходни предизвикателства като GM, тъй като значителна част от производството ѝ е в Мексико. Ford има три завода в Мексико и е изнесла близо 196 000 автомобила за Северна Америка през първата половина на 2024 г., като 90% от тях са за САЩ. JP Morgan изчислява, че митата могат да засегнат около 75% от оперативната печалба на компанията за годината.
  • Tesla – Tesla може да се сблъска с по-високи разходи за батерии, електроника и специализирани компоненти, много от които идват от Китай. Освен това, между 20% и 25% от частите на компанията идват от Мексико, в зависимост от модела, плюс допълнителни компоненти от Канада.
  • Stellantis – Също е силно изложена на риск поради производственото си присъствие в Канада и Мексико. Според Barclays Stellantis произвежда 39% от своите автомобили за Северна Америка в Мексико или Канада.

Търговия на дребно

Големи търговци като Walmart, Target и Costco, които внасят дрехи, електроника, хранителни продукти и потребителски стоки от Китай и Мексико, ще се изправят пред значително по-високи разходи, което потенциално ще засегне тяхната рентабилност и ценови стратегии. Много от тях вече работят с ниски маржове, така че вероятно ще прехвърлят тези разходи върху потребителите, което може да намали търсенето.

  • Walmart – Обширната верига на доставки на Walmart разчита силно на евтин внос, особено от Китай. Митата ще натиснат маржовете и ще повишат цените за потребителите.
  • Target – По подобен начин, зависимостта на Target от вносни стоки, особено от Мексико, ще я изложи на значителен натиск върху разходите, особено при плодовете и зеленчуците, стоките за дома и облеклото.
  • Best Buy – Best Buy заяви тази седмица, че е силно изложена на риск от митата, като отбеляза, че Китай и Мексико са двата най-големи доставчици на продуктите, продавани в магазините ѝ, което доведе до спад в акциите ѝ.

Енергиен сектор

Въпреки че канадският петрол е обложен с по-ниски мита, енергийният сектор все пак е изправен пред предизвикателства поради зависимостта от него на рафинериите. Въпреки това, енергийният сектор като цяло е по-слабо изложен на директно въздействие от митата, въпреки че нови такси върху оборудване като тръбопроводи, турбини и соларни панели ще увеличат разходите за проектите.

От друга страна, местните производители на петрол и газ като Chevron и Exxon Mobil могат да извлекат полза, ако митата повишат цените на внасяната енергия.

В същото време, секторът на възобновяемата енергия – особено соларната и вятърната – ще бъде значително засегнат от предложенията за мита на Тръмп. САЩ разчитат в голяма степен на вносни соларни панели, вятърни турбини, батерии и свързани компоненти, особено от Китай. Компании като NextEra Energy и First Solar ще се сблъскат с по-високи разходи за оборудване, което ще забави развитието на мащабни проекти за възобновяема енергия.

Заключение

Завръщането на агресивната митническа политика при Тръмп може да хвърли плътна сянка върху американската икономика, нарушавайки веригите на доставки, увеличавайки разходите за бизнеса и потребителите и забавяйки икономическия растеж. Докато местните производители в някои сектори може да се възползват в краткосрочен план, автомобилната индустрия, търговията на дребно и секторът на възобновяемата енергия ще се сблъскат със сериозни предизвикателства, докато се справят с нарастващи разходи и несигурност в световната търговия. За инвеститорите ключът ще бъде да идентифицират компании с устойчиви вериги на доставки, силна ценова мощ и ограничено излагане на трансгранични операции, докато американската икономика навигира в бурните води на протекционизма.

Възползвайте се от възможностите с Делтасток, когато глобалните търговски промени създават уникални инвестиционни шансове. Докато митата преначертават веригите за доставки, разстройват цели индустрии и предизвикват волатилност в сектори като автомобилния, търговията на дребно и енергетиката, трейдърите могат да търгуват в усъвършенстваната ни платформа DeltaTrading или популярната MT5 и да се възползват от пазарните колебания.

ТЪРГУВАЙТЕ ВОЙНАТА НА МИТАТА

 

Материалите имат само информативен характер и не трябва да се приемат като препоръка за инвестиране във финансови инструменти. “Делтасток” АД не носи отговорност за неточности или пропуски в информацията и инвестиционни решения, взети на база на нея, както и за резултатите от тези решения, включително, но не само, загуби и нереализирани печалби, които могат да възникнат. Във всеки момент информация може да бъде променена без предварително уведомление.

56% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват ДЗР с този доставчик.

Posted in Пазарен обзор and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .

Вашият коментар