Източник: Depositphotos | Автор: ktsdesign
Време за четене: 2 минути
Тази есен и предстоящата зима светът и в частност Европа ще преживее невиждана от години енергийна криза. Цените на енергийните ресурси като въглища, природен газ и петрол достигнаха исторически висоти и по всичко личи, че ще продължат да растат.
Омагьосаният кръг
Според данните на Международната енергийна агенция (IEA) – международна организация, създадена след голямата петролна криза от 1973 г. – в началото на октомври цените на енергийните ресурси са достигнали най-високите си стойности от десетилетия насам, като големият “победител” е природният газ.
Графика на поскъпването на природния газ за небитови потребители | Източник: Eurostat
Рекордните цени на газа, от своя страна, принуждават голяма част от електроцентралите в Европа, САЩ и Азия да преминат на въглища (където това е възможно). Съвсем логично, това вдига и цените на въглищата, които са поскъпнали с 230% за последните шест месеца. Към цената на въглищата трябва да се добави и цената на въглеродните квоти, която също е рекордна, особено в Европа.
Омагьосаният кръг на поскъпването се затваря с цените на електричеството, които, напълно логично, също поеха към висините. Така например, данните на IEA сочат, че през октомври цените на електроенергията в Германия са достигнали рекордни стойности, над шест пъти по-високи от миналия октомври.
В същото време, в Китай цените на електричеството са фиксирани и в някои северни райони на страната вече се наблюдава периодичен режим на тока. Не бива да забравяме и цените на петрола, които също тръгнаха нагоре с продължаващото бързо възстановяване на глобалната икономика от коронакризата.
Какво доведе до този рязък скок?
Ценовият шок е комбинация от много фактори в търсенето и предлагането, които постепенно повлияха на пазара през последните няколко месеца, включително:
– Прогресивно свиващи се инвестиции в добив на нефт и газ
– Спадащ добив на природен газ в световен мащаб вследствие на непланирани ремонтни дейности и други проблеми
– Скорострелното стопяване на запасите от газ, съдържащи се в хранилищата на територията на Европа
Кой ще спечели от ситуацията?
От гореизложеното на всеки става ясно, че положението никак не е розово и има сериозен потенциал за още по-голямо влошаване, а инвеститорите нервно наблюдават летящите цени и все по-често споменават думата “стагфлация” – ситуация, при която ръстът на икономиката се забавя, инфлацията расте главоломно, а безработицата се увеличава.
Все пак, каквoто и да се случи, някои ще успеят да се възползват от ситуацията, да натрупат големи печалби и да донесат добри приходи на акционерите си. Сред по-популярните имена в сектора са:
– Щатският петролен лидер Chevron, който отчете ръст от 80% на годишна база ($44.71 млрд.) в общите си приходи
– Британският гигант BP, който докладва нетна печалба от $3.3 млрд. за последното си тримесечие
– Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Devon Energy, Duke Energy и много други
Прочетете пълния анализ тук: https://tinyurl.com/yrnf445s
***
Предупреждение за риск: Тази информация не представлява предложение за покупка и/или продажба на някой от упоменатите финансови инструменти. Информацията е взета от широкодостъпни източници и медии. „Делтасток“ АД не носи отговорност за грешки, неточности или пропуски, нито за загуби, реализирани в резултат на прилагането или съобразяването с публикуваната информация.